Bądź na bieżąco

Kącik Historyczny

Mecz, który zmienił hokej na zawsze.

Opublikowano

dnia

Victoria Rink Montreal

Dzień dobry! Witam w pierwszym kąciku historycznym na Hockey Magazine! Co jakiś czas będę starał się publikować krótsze lub dłuższe anegdoty i historie z dziejów zarówno samego hokeja jak i NHL. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu 😊

Mecz, który zmienił hokej na zawsze.

3 marca 1875 roku to dzień, w którym zmienił się hokej. To dzień, w którym zaczęła się jego ewolucja. Pierwszy mecz hokeja w zamkniętej przestrzeni odbył się w Victoria Skating Rink w Montralu. Wydarzenie to zmieniło nie tylko sposób, w jaki hokej się oglądało i ogląda, ale także grę samą w sobie.  

Dlaczego w ogóle zdecydowano się na organizację takiego spotkania? Cóż, hokej stawał się coraz popularniejszy. Nie tylko próbowało go coraz więcej młodych ludzi i studentów, ale również coraz więcej z ówczesnych hokeistów radziło sobie na lodzie coraz lepiej. Wyczyny tych młodzików były dostrzegane również przez osoby postronne. Coraz więcej osób po prostu zmaganiom na lodzie się przyglądało, gdziekolwiek by w hokeja nie grano.

Pierwsze regulacje zasad

Przed marcem 1875 w hokeja na lodzie grało się głównie na zamarzniętych rzekach czy jeziorach. W rozgrywkach bardzo często brała udział bliżej nieokreślona liczba zawodników. Śmiało można powiedzieć, że w meczach grało tyle osób, ile dane miejsce mogło pomieścić. Rozegranie meczu w zamkniętej przestrzeni wymogło pierwsze regulacje w tym sporcie. Ze względu na ograniczoną wielkość lodowiska Victoria*, wprowadzono limit zawodników w jednej drużynie do dziewięciu. Obie drużyny składały się ze studentów Uniwersytetu McGilla.

*Lodowisko miało 62 metrów długości i 24 metry szerokości, co jest zbliżone do obecnych rozmiarów lodu w NHL.

Kolejna innowacja to zmiana… piłki na drewniany krążek! Tak tak, na początku na zewnątrz w hokeja grano małą piłką do lacrosse. Jednakże organizatorzy meczu, na którym miała pojawić się publiczność,  z Jamesem Creightonem na czele uznali, że piłka może zbyt często opuszczać lodowisko i stwarzać zagrożenie dla widzów (oraz szklanych szyb w obiekcie). Zdecydowano się więc użyć okrągłego i płaskiego kawałka drewna, by ograniczyć nieprzewidywalne wybicia piłki w trybuny.

Jak wyglądała organizacja trybun na tym meczu? Lodowisko otaczała promenada wysokości 30 cm oraz platforma o wysokości trzech metrów. Widzowie mogli oglądać mecz zarówno z poziomu lodu jak i z wysokości. Ile osób oglądało ten jakże ważny w historii dyscypliny mecz? Niestety nie wiadomo. Jedno jest pewne, jak relacjonowała The Montreal Gazzette:

„Mecz rozegrany wpół do dziewiątej sprawił, że widzowie byli zadowoleni z tej wieczorne rozrywki”.

W tamtym czasie organizatorom chodziło tylko o to, by rozegrać mecz w środku, w zamkniętej przestrzeni. Chyba mało kto się wówczas spodziewał, że regulacje wprowadzone na potrzeby tego meczu będą podwalinami czegoś o wiele większego. Od tego czasu zaczęły się regulacje zasad hokeja oraz ilości zawodników na lodzie. To także moment, od którego obserwujemy ewolucję hokejowego krążka.

Jak mniej więcej wyglądał mecz w tamtych czasach pomoże Wam wyobrazić sobie grafika dołączona do artykułu. Zdjęcie pochodzi bowiem z 1883 roku i zostało zrobione na tym samym lodowisku.

Mecz bez bitki to nie mecz?

Z tym spotkaniem związana jest również inna ciekawostka. Otóż po spotkaniu wywiązała się… jakżeby inaczej, bójka! W batalii którą opisało Daily British Whig  z Kingston

„Uda i twarze zostały obite, ławki połamane, a zdezorientowane panie uciekały w konfuzji”

Bitka nie wywiązała się jednak zawodnikami obu drużyn. Jak donosiła wówczas gazeta, starli się hokeiści i widzowie meczu z członkami miejscowego Klubu Łyżwiarza, którzy byli przeciwni wykorzystaniu Victoria Skating Rink do meczu hokeja. Wg. nich, przywrócenie lodu do stanu używalności zajmowało godziny, i po prostu nie życzyli sobie zaorania ich lodowiska…

Cóż, hokej jak widać, nie od dziś przynosi różne emocje 😊

Grafika: wikipedia.

Czytaj dalej

Copyright © Hockey Magazine + Agencja Greg Media.